CRHV1206AF10M0FKE1
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CRHV1206AF10M0FKE1
CRHV1206AF10M0FKE1
Part Number
CRHV1206AF10M0FKE1
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES SMD 10M OHM, 1%, 0.3W, 1206,
Data sheet
CRHV1206AF10M0FKE1.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CRHV1206AF10M0FKE1
Comments
    CRHV1206AF10M0FKE1 Specifications
    SeriesCRHV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance10 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.125" L x 0.063" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.027" (0.69mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C