ERA-1ARW2801C
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERA-1ARW2801C
ERA-1ARW2801C
Part Number
ERA-1ARW2801C
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
RES SMD 2.8KOHM 0.05% 1/20W 0201
Data sheet
ERA-1ARW2801C.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
ERA-1ARW2801C
Comments
    ERA-1ARW2801C Specifications
    SeriesERA-1A
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.05%
    Resistance2.8 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0201
    Temperature Coefficient±10ppm/°C