ERA-2AEB73R2X
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERA-2AEB73R2X
ERA-2AEB73R2X
Part Number
ERA-2AEB73R2X
Description
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Data sheet
ERA-2AEB73R2X.pdf
Delivery Services
ERA-2AEB73R2X
Comments
    ERA-2AEB73R2X Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±0.1%
    Resistance73.2 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±25ppm/°C