ERA-3AHD150V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERA-3AHD150V
ERA-3AHD150V
Part Number
ERA-3AHD150V
Description
RES SMD 15 OHM 0.5% 1/10W 0603
Data sheet
ERA-3AHD150V.pdf
Delivery Services
ERA-3AHD150V
Comments
    ERA-3AHD150V Specifications
    SeriesERA-3A
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±0.5%
    Resistance15 Ohms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±50ppm/°C