ERA-6AED1133V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERA-6AED1133V
ERA-6AED1133V
Part Number
ERA-6AED1133V
Description
RES 113K OHM 0.5% 1/8W 0805
Data sheet
ERA-6AED1133V.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
ERA-6AED1133V
Comments
    ERA-6AED1133V Specifications
    SeriesERA-6A
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±0.5%
    Resistance113 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±25ppm/°C