ERJ-1GEF7502C
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
ERJ-1GEF7502C
ERJ-1GEF7502C
Part Number
ERJ-1GEF7502C
Description
RES SMD 75K OHM 1% 1/20W 0201
Data sheet
ERJ-1GEF7502C.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
ERJ-1GEF7502C
Comments
    ERJ-1GEF7502C Specifications
    SeriesERJ-1GE
    Part StatusLast Time Buy
    Resistance75 kOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    CompositionThick Film
    Features-
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package201
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)