ERJ-1GEF7503C
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-1GEF7503C
ERJ-1GEF7503C
Part Number
ERJ-1GEF7503C
Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/20W 0201
Data sheet
ERJ-1GEF7503C.pdf
Delivery Services
ERJ-1GEF7503C
Comments
    ERJ-1GEF7503C Specifications
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance750 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0201
    Temperature Coefficient±200ppm/°C