ERJ-1GEJ184C
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-1GEJ184C
ERJ-1GEJ184C
Part Number
ERJ-1GEJ184C
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
RES SMD 180K OHM 5% 1/20W 0201
Data sheet
ERJ-1GEJ184C.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
ERJ-1GEJ184C
Comments
    ERJ-1GEJ184C Specifications
    SeriesERJ-1GE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance180 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0201
    Temperature Coefficient±200ppm/°C