ERJ-2BSJR15X
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-2BSJR15X
ERJ-2BSJR15X
Part Number
ERJ-2BSJR15X
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
RES 0.15 OHM 5% 1/6W 0402
Data sheet
ERJ-2BSJR15X.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
ERJ-2BSJR15X
Comments
    ERJ-2BSJR15X Specifications
    SeriesERJ-2B
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
    Tolerance±5%
    Resistance150 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.167W, 1/6W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±300ppm/°C