ERJ-6ENF1693V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-6ENF1693V
ERJ-6ENF1693V
Part Number
ERJ-6ENF1693V
Description
RES SMD 169K OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
ERJ-6ENF1693V.pdf
Delivery Services
ERJ-6ENF1693V
Comments
    ERJ-6ENF1693V Specifications
    SeriesERJ-6EN
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance169 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±100ppm/°C