ERJ-8BQF7R5V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-8BQF7R5V
ERJ-8BQF7R5V
Part Number
ERJ-8BQF7R5V
Description
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/2W 1206
Data sheet
ERJ-8BQF7R5V.pdf
Delivery Services
ERJ-8BQF7R5V
Comments
    ERJ-8BQF7R5V Specifications
    SeriesERJ-8B
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
    Tolerance±1%
    Resistance7.5 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±200ppm/°C