ERJ-8ENF52R3V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-8ENF52R3V
ERJ-8ENF52R3V
Part Number
ERJ-8ENF52R3V
Description
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
ERJ-8ENF52R3V.pdf
Delivery Services
ERJ-8ENF52R3V
Comments
    ERJ-8ENF52R3V Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance52.3 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C