ERJ-H3GJ470V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-H3GJ470V
ERJ-H3GJ470V
Part Number
ERJ-H3GJ470V
Description
RES 47 OHM 5% 1/8W 0603
Data sheet
ERJ-H3GJ470V.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
ERJ-H3GJ470V
Comments
    ERJ-H3GJ470V Specifications
    SeriesERJ-H3G
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±5%
    Resistance47 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±200ppm/°C