ERJ-P06J681V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-P06J681V
ERJ-P06J681V
Part Number
ERJ-P06J681V
Description
RES SMD 680 OHM 5% 1/2W 0805
Data sheet
ERJ-P06J681V.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
ERJ-P06J681V
Comments
    ERJ-P06J681V Specifications
    SeriesERJ-P06
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance680 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±200ppm/°C