ERJ-PA3J3R6V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-PA3J3R6V
ERJ-PA3J3R6V
Part Number
ERJ-PA3J3R6V
Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/4W 0603
Data sheet
ERJ-PA3J3R6V.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
ERJ-PA3J3R6V
Comments
    ERJ-PA3J3R6V Specifications
    SeriesERJ-PA3
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance3.6 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±200ppm/°C