ERJ-PB6B1472V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-PB6B1472V
ERJ-PB6B1472V
Part Number
ERJ-PB6B1472V
Description
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 0805
Data sheet
ERJ-PB6B1472V.pdf
Delivery Services
ERJ-PB6B1472V
Comments
    ERJ-PB6B1472V Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance14.7 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±50ppm/°C