ERJ-U02F6R20X
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-U02F6R20X
ERJ-U02F6R20X
Part Number
ERJ-U02F6R20X
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
RES 6.2 OHM 1% 1/10W 0402 SMD
Data sheet
ERJ-U02F6R20X.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
ERJ-U02F6R20X
Comments
    ERJ-U02F6R20X Specifications
    SeriesERJ-U02
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance6.2 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C