ERJ-U03J364V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-U03J364V
ERJ-U03J364V
Part Number
ERJ-U03J364V
Description
RES 360K OHM 5% 1/10W 0603 SMD
Data sheet
ERJ-U03J364V.pdf
Delivery Services
ERJ-U03J364V
Comments
    ERJ-U03J364V Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance360 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±200ppm/°C