ERJ-U12F1072U
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-U12F1072U
ERJ-U12F1072U
Part Number
ERJ-U12F1072U
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
RES 10.7K OHM 1% 3/4W 1812 SMD
Data sheet
ERJ-U12F1072U.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
ERJ-U12F1072U
Comments
    ERJ-U12F1072U Specifications
    SeriesERJ-U12
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance10.7 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1812
    Temperature Coefficient±100ppm/°C