ERJ-UP6J304V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
ERJ-UP6J304V
ERJ-UP6J304V
Part Number
ERJ-UP6J304V
Description
RES 300K OHM 5% 1/2W 0805
Data sheet
ERJ-UP6J304V.pdf
Delivery Services
ERJ-UP6J304V
Comments
    ERJ-UP6J304V Specifications
    SeriesERJ-UP6
    Part StatusActive
    Resistance300 kOhms
    Tolerance±5%
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    CompositionThick Film
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package805
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)