ERJ-XGNF6801Y
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ERJ-XGNF6801Y
ERJ-XGNF6801Y
Part Number
ERJ-XGNF6801Y
Description
RES 6.8K OHM 1% 1/32W 01005
Data sheet
ERJ-XGNF6801Y.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
ERJ-XGNF6801Y
Comments
    ERJ-XGNF6801Y Specifications
    SeriesERJ-XGN
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance6.8 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.03W, 1/32W
    Package / Case01005 (0402 Metric)
    Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max)0.006" (0.15mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package01005
    Temperature Coefficient±200ppm/°C