ESR03EZPF5621
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ESR03EZPF5621
ESR03EZPF5621
Part Number
ESR03EZPF5621
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
ANTI-SURGE CHIP RESISTORS
Data sheet
ESR03EZPF5621.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
ESR03EZPF5621
Comments
    ESR03EZPF5621 Specifications
    SeriesESR
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance5.62 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C