ESR18EZPF1000
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
ESR18EZPF1000
ESR18EZPF1000
Part Number
ESR18EZPF1000
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/2W 1206
Data sheet
ESR18EZPF1000.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
ESR18EZPF1000
Comments
    ESR18EZPF1000 Specifications
    SeriesESR
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance100 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C