FC4L64R001JER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
FC4L64R001JER
FC4L64R001JER
Part Number
FC4L64R001JER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.001 OHM 2W 2512 WIDE
Data sheet
FC4L64R001JER.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
FC4L64R001JER
Comments
    FC4L64R001JER Specifications
    SeriesFC4L
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance1 mOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
    Size / Dimension0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package6432
    Temperature Coefficient±100ppm/°C