FC4L76R001GER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
FC4L76R001GER
FC4L76R001GER
Part Number
FC4L76R001GER
Manufacturer
Ohmite
Description
CURRENT SENSE CHIP 2% 0.001 OHM
Data sheet
FC4L76R001GER.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
FC4L76R001GER
Comments
    FC4L76R001GER Specifications
    SeriesFC4L
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±2%
    Resistance1 mOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseWide 3015 (7638 Metric), 1530
    Size / Dimension0.150" L x 0.299" W (3.80mm x 7.60mm)
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package7638
    Temperature Coefficient±100ppm/°C