FC4L76R002FER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
FC4L76R002FER
FC4L76R002FER
Part Number
FC4L76R002FER
Description
CURRENT SENSE CHIP 1% 0.002 OHM
Data sheet
FC4L76R002FER.pdf
Delivery Services
FC4L76R002FER
Comments
    FC4L76R002FER Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance2 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseWide 3015 (7638 Metric), 1530
    Size / Dimension0.150" L x 0.299" W (3.80mm x 7.60mm)
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package7638
    Temperature Coefficient±100ppm/°C