FCR1206J10R
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
FCR1206J10R
FCR1206J10R
Part Number
FCR1206J10R
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/8W 1206
Data sheet
FCR1206J10R.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
FCR1206J10R
Comments
    FCR1206J10R Specifications
    SeriesFCR, Neohm
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance10 Ohms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±500ppm/°C