FCSL110R015FER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
FCSL110R015FER
FCSL110R015FER
Part Number
FCSL110R015FER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES SMD 15M OHM 1% 5W 4320 WIDE
Data sheet
FCSL110R015FER.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
FCSL110R015FER
Comments
    FCSL110R015FER Specifications
    SeriesFCSL
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance15 mOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseWide 4320 (11050 Metric), 2043
    Size / Dimension0.197" L x 0.433" W (5.00mm x 11.00mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package11050
    Temperature Coefficient±50ppm/°C