FCSL20R005FER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
FCSL20R005FER
FCSL20R005FER
Part Number
FCSL20R005FER
Description
RES 0.005 OHM 1% 1W 0805
Data sheet
FCSL20R005FER.pdf
Delivery Services
FCSL20R005FER
Comments
    FCSL20R005FER Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance5 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
    Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2012
    Temperature Coefficient±100ppm/°C