FCSL32R003GER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
FCSL32R003GER
FCSL32R003GER
Part Number
FCSL32R003GER
Description
RES 0.003 OHM 2% 1.5W 1206
Data sheet
FCSL32R003GER.pdf
Delivery Services
FCSL32R003GER
Comments
    FCSL32R003GER Specifications
    Tolerance±2%
    Resistance3 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
    Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package3216
    Temperature Coefficient±100ppm/°C