FCSL64R050DER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
FCSL64R050DER
FCSL64R050DER
Part Number
FCSL64R050DER
Description
RES 0.05 OHM 0.5% 2W 2512
Data sheet
FCSL64R050DER.pdf
Delivery Services
FCSL64R050DER
Comments
    FCSL64R050DER Specifications
    Tolerance±0.5%
    Resistance50 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
    Size / Dimension0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1225
    Temperature Coefficient±50ppm/°C