FCSL76R020FER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
FCSL76R020FER
FCSL76R020FER
Part Number
FCSL76R020FER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.02 OHM 3W 3015 WIDE
Data sheet
FCSL76R020FER.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
FCSL76R020FER
Comments
    FCSL76R020FER Specifications
    SeriesFCSL
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance20 mOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseWide 3015 (7638 Metric), 1530
    Size / Dimension0.150" L x 0.299" W (3.80mm x 7.60mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package7638
    Temperature Coefficient±50ppm/°C