FCSL90R010FER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
FCSL90R010FER
FCSL90R010FER
Part Number
FCSL90R010FER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.01 OHM 4W 3518 WIDE
Data sheet
FCSL90R010FER.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
FCSL90R010FER
Comments
    FCSL90R010FER Specifications
    SeriesFCSL
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance10 mOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)4W
    Package / CaseWide 3518 (9045 Metric), 1835
    Size / Dimension0.177" L x 0.350" W (4.50mm x 8.90mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package9045
    Temperature Coefficient±50ppm/°C