FCSL90R020FER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
FCSL90R020FER
FCSL90R020FER
Part Number
FCSL90R020FER
Description
RES SMD 20M OHM 1% 4W 3518 WIDE
Data sheet
FCSL90R020FER.pdf
Delivery Services
FCSL90R020FER
Comments
    FCSL90R020FER Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance20 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)4W
    Package / CaseWide 3518 (9045 Metric), 1835
    Size / Dimension0.177" L x 0.350" W (4.50mm x 8.90mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package9045
    Temperature Coefficient±50ppm/°C