FCSL90R050DER
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
FCSL90R050DER
FCSL90R050DER
Part Number
FCSL90R050DER
Description
RES 0.05 OHM 0.5% 4W 3518
Data sheet
FCSL90R050DER.pdf
Delivery Services
FCSL90R050DER
Comments
    FCSL90R050DER Specifications
    Tolerance±0.5%
    Resistance50 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)4W
    Package / CaseWide 3518 (9045 Metric), 1835
    Size / Dimension0.177" L x 0.350" W (4.50mm x 8.90mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package9045
    Temperature Coefficient±50ppm/°C