HMC0402JT50M0
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
HMC0402JT50M0
HMC0402JT50M0
Part Number
HMC0402JT50M0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES 50M OHM 5% 1/16W 0402
Data sheet
HMC0402JT50M0.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
HMC0402JT50M0
Comments
    HMC0402JT50M0 Specifications
    SeriesHMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance50 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±400ppm/°C