HVC0402E5006KET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
HVC0402E5006KET
HVC0402E5006KET
Part Number
HVC0402E5006KET
Manufacturer
Ohmite
Description
RES SMD 500M OHM 10% 1/20W 0402
Data sheet
HVC0402E5006KET.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
HVC0402E5006KET
Comments
    HVC0402E5006KET Specifications
    SeriesHVC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Resistance500 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.041" L x 0.020" W (1.04mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±500ppm/°C