HVC0402V1006JET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
HVC0402V1006JET
HVC0402V1006JET
Part Number
HVC0402V1006JET
Description
RES 100M OHM 5% 1/20W 0402
Data sheet
HVC0402V1006JET.pdf
Delivery Services
HVC0402V1006JET
Comments
    HVC0402V1006JET Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Resistance100 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.041" L x 0.020" W (1.04mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±50ppm/°C