HVC0603T5004FET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
HVC0603T5004FET
HVC0603T5004FET
Part Number
HVC0603T5004FET
Manufacturer
Ohmite
Description
RES SMD 5M OHM 1% 1/10W 0603
Data sheet
HVC0603T5004FET.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
HVC0603T5004FET
Comments
    HVC0603T5004FET Specifications
    SeriesHVC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±1%
    Resistance5 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C