HVC0603T5005FET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
HVC0603T5005FET
HVC0603T5005FET
Part Number
HVC0603T5005FET
Description
RES SMD 50M OHM 1% 1/10W 0603
Data sheet
HVC0603T5005FET.pdf
Delivery Services
HVC0603T5005FET
Comments
    HVC0603T5005FET Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±1%
    Resistance50 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C