HVC0805Z2506JE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
HVC0805Z2506JE
HVC0805Z2506JE
Part Number
HVC0805Z2506JE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 250M OHM 5% 1/8W 0805
Data sheet
HVC0805Z2506JE.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
HVC0805Z2506JE
Comments
    HVC0805Z2506JE Specifications
    SeriesHVC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Resistance250 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±250ppm/°C