HVC1206Z2506JET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
HVC1206Z2506JET
HVC1206Z2506JET
Part Number
HVC1206Z2506JET
Description
RES SMD 250M OHM 5% 1/4W 1206
Data sheet
HVC1206Z2506JET.pdf
Delivery Services
HVC1206Z2506JET
Comments
    HVC1206Z2506JET Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Resistance250 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±250ppm/°C