HVC2512T5005JET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
HVC2512T5005JET
HVC2512T5005JET
Part Number
HVC2512T5005JET
Description
RES SMD 50M OHM 5% 1W 2512
Data sheet
HVC2512T5005JET.pdf
Delivery Services
HVC2512T5005JET
Comments
    HVC2512T5005JET Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Resistance50 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.248" L x 0.138" W (6.30mm x 3.50mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±100ppm/°C