HVC4020V1004JET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
HVC4020V1004JET
HVC4020V1004JET
Part Number
HVC4020V1004JET
Description
RES SMD 1M OHM 5% 1.5W 4020
Data sheet
HVC4020V1004JET.pdf
Delivery Services
HVC4020V1004JET
Comments
    HVC4020V1004JET Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Resistance1 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension0.402" L x 0.201" W (10.20mm x 5.10mm)
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package4020
    Temperature Coefficient±50ppm/°C