KDV02FR510ET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
KDV02FR510ET
KDV02FR510ET
Part Number
KDV02FR510ET
Description
RES 0.51 OHM 1% 1/10W 0201
Data sheet
KDV02FR510ET.pdf
Delivery Services
KDV02FR510ET
Comments
    KDV02FR510ET Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance510 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)0.012" (0.31mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0201
    Temperature Coefficient±50ppm/°C