KDV06DR360ET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
KDV06DR360ET
KDV06DR360ET
Part Number
KDV06DR360ET
Description
RES 0.36 OHM 0.5% 1/5W 0603
Data sheet
KDV06DR360ET.pdf
Delivery Services
KDV06DR360ET
Comments
    KDV06DR360ET Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±0.5%
    Resistance360 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±50ppm/°C