KDV08DR150ET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
KDV08DR150ET
KDV08DR150ET
Part Number
KDV08DR150ET
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.15 OHM 0.5% 1/4W 0805
Data sheet
KDV08DR150ET.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
KDV08DR150ET
Comments
    KDV08DR150ET Specifications
    SeriesKDV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±0.5%
    Resistance150 mOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±50ppm/°C