KDV08FR200ET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
KDV08FR200ET
KDV08FR200ET
Part Number
KDV08FR200ET
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/4W 0805
Data sheet
KDV08FR200ET.pdf
Delivery Services
KDV08FR200ET
Comments
    KDV08FR200ET Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance200 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±50ppm/°C