KDV12DR068ET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
KDV12DR068ET
KDV12DR068ET
Part Number
KDV12DR068ET
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.068 OHM 0.5% 1/2W 1206
Data sheet
KDV12DR068ET.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
KDV12DR068ET
Comments
    KDV12DR068ET Specifications
    SeriesKDV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±0.5%
    Resistance68 mOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.133" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C