KTR03EZPJ102
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
KTR03EZPJ102
KTR03EZPJ102
Part Number
KTR03EZPJ102
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
RES SMD 1K OHM 5% 1/10W 0603
Data sheet
KTR03EZPJ102.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
KTR03EZPJ102
Comments
    KTR03EZPJ102 Specifications
    SeriesKTR
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
    Tolerance±5%
    Resistance1 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±200ppm/°C